הכירו את התמירון בבריכות המלח

עופות המים בישראל – הכירו את התמירון בבריכות המלח של מלח הארץ בעתלית.

(צילום תמונה ראשית: יוסי אשבול)

אוכלוסייה גדולה למדי של תמירונים מונה כשמונים זוגות מקקנים בבריכות אילת ועוד כארבעים בבריכות עתלית. לתמירון רגליים ארוכות, שגם העניקו לו את שמו. הרגליים מאפשרות לצעוד במים יחסית עמוקים וללקט מזון במקומות שאליהם עופות ממינים אחרים אינם יכולים להגיע. התמירון ניזון מסרטנים זעירים החיים במים, מחרקים, מרכיכות, מתולעים ומדגיגים קטנים. המקור הדק והארוך משמש כמעין מלקטת (פינצטה), ובאמצעותו הוא בורר בקפדנות את מזונו במים ובקרקעית הבוצית. אוכלוסיית התמירונים בארץ קטנה למדי, ומוערכת בכ-500 זוגות, מתוכם חמישים עד שמונים זוגות בוחרים לקנן בבריכות המלח. תהליך הקינון אינו פשוט, וזוג תמירונים מלקט אלפי פתיתי מלח כדי להגביה את הקן, וכך לשמור על הביצים מטורפים. הנקבה מטילה בדרך כלל ארבע ביצים, עליהן דוגרים זוג התמירונים במשך 23 ימים. לאחר הבקיעה מובילים ההורים את אפרוחיהם לשולי המים הרדודים לחיפוש מזון.

תיעוד בקיעת אפרוחי תמירונים

לא בכל יום אנו זוכים לתיעוד כל כך מרגש. בבריכות מלח הארץ בעתלית, בקעו לפני מספר ימים אפרוחים של תמירונים. ומדוע זה כל כך מרגש? מפני שבישראל מקננים רק מאות בודדות של זוגות תמירונים מידי שנה בעונת הקיץ. תיעוד משפחת התמירונים בבריכות המלח של מלח הארץ בעתלית:

חברת מלח הארץ מבצעת בבריכות המלח בעתלית ובאילת פרויקט שימור רב שנים במטרה להגן על אוכלוסיית עופות המים ולהגדיל את מספרם של זני עופות המים השונים המקננים באזורי בריכות המלח. התמירון הוא עוף מים עדין הבולט ברגליו הארוכות מאד, המאפשרות לו להיכנס למים עמוקים ולמצוא בהם את מזונו. זוג התמירונים הבוגרים שבסרטון, בנו את הקן שלהם בתלולית בוץ ומלח שבצבצה מהמים בבריכה ושימשה להם הגנה מפני טורפים. צלם הטבע יוסי אשבול עקב אחרי זוג התמירונים הזה במשך חודש שלם, משלב החיזור וההזדווגות ועד בקיעת האפרוחים מהביצים והביא לנו את התמונות המרהיבות האלה. תיעוד אפרוחי התמירון לאחר הבקיעה בבריכות המלח: https://www.youtube.com/watch?v=UIu_2LbJv-I

המבנה של בריכות המלח מאפשר יצירת מערכת אקולוגית ייחודית. מי ים מוזרמים לעבר בריכות רדודות שבהן מתאדים המים, ועוברים מבריכה לבריכה דרך מערכת סכרים. בתהליך זה נוצרו בריכות עם ריכוזי מלח שונים, המאפשרות קיומה של מערכת אקולוגית עם שרשרת מזון ייחודית. בריכות בעלות אחוזי מליחות מתאימים הן בית גידול נוח לפלנקטון לסוגיו, הנמצא בבסיס שרשרת המזון. מלח הארץ, בשיתוף החברה להגנת הטבע ורשות שמורות הטבע בפריוקט לשימור עופות המים בישראל – לפרטים נוספים

 


"מלח הארץ" היצרנית המובילה של מלח איכותי למזון בישראל מאז 1922, הנה חברה שורשית ומתחדשת, המצמיחה תעשיה מועילה לאדם, לקהילה ולסביבה. "מלח הארץ" מובילה את מהלך מיתוג עולם המלח בישראל ומציעה מגוון רחב של מלח ים משובח בטעמים, במרקמים ולשימושים שונים. "מלח הארץ" מנהלת בבריכות המלח באילת ובעתלית פרויקט ממושך המאפשר קיומה של סביבה מוגנת עבור עופות המים. בשיתוף ארגוני שמירת הטבע ומתנדבים מתקיימת באזור בריכות המלח פעילות הגנה על הצפרות והטבע כחלק משגרת העבודה. לטובת שימור והגנה על עופות המים הקימה החברה מצפורים ואיים מלאכותיים המהווים אזורי קינון בטוחים והיא אף תומכת במחקרים ובמעקב באמצעות טיבוע והצבת מצלמת תצפית באזורי קינון.

 

דילוג לתוכן