פלמינגו שחור נדיר הגיע לבריכות המלח באילת

black flamingo israel

פלמינגו שחור הגיע לביקור בבריכות המלח של חברת "מלח הארץ" באילת יחד עם חבריו הפלמינגו שצבעם ורוד. לפני שמונה שנים נצפה לראשונה בישראל, שהה באילת במשך שנתיים עד שעזב לקפריסין, וכעת מעריכים כי מדובר בתושב חוזר.

בין מאות הפלמינגו השוהים כעת ברחבי הארץ, בעיקר באזור בריכות המלח בעתלית, אגמון החולה ובריכות המלח הצפוניות באילת, הגיע לביקור גם פלמינגו שחור שנצפה בימים האחרונים בבריכות המלח של "מלח הארץ" באילת.

בעוד חבריו לנוצה מפורסמים בזכות צבעם הוורוד העז, הפרט השחור מושך תשומת לב רבה בקרב הצפרים וחובבי הטבע בארץ ובעולם.

צפו בתיעוד הוידאו של הפלמינגו השחור בבריכות המלח:

פלמינגו שחור צילום: חיים דוד צלמים אילת

פלמינגו השחור בבריכות המלח שבאילת (צילום: חיים דוד צלמים אילת)

 

"פלמינגו שחור הוא בדיוק כמו פלמינגו ורוד רגיל, מלבד עודף בפיגמנט הכהה מלנין שהוא מפריש שניכר בצבע נוצותיו. דוגמה מפורסמת אחרת מהטבע היא הפנתר השחור, שהוא בעצם נמר רגיל עם עודף פיגמנט כהה", אומר ל-ynet נועם וייס, מנהל פארק הצפרות באילת מטעם החברה להגנת הטבע. "זה לא פגם אלא פשוט שוני, שבדרך כלל מתקבל בשלווה על ידי בני מינו. אצל הפלמינגו, כנראה, אין גזענות".

פלמינגו מחפש אחר מזון בבריכות המלח (צילום: חיים דוד צלמים אילת)

 

מישראל לקפריסין ובחזרה

"רוב הסיכויים כי מדובר באותו הפלמינגו שקיבל נוצות ורדרדות בצווארו וראשו בשל תהליך התבגרותו. בדיקה של תמונות של הפלמינגו ששהה בקפריסין מראות פלמינגו עם ראש שחור בימיו הראשונים שם, אך בעל ראש ורדרד בשנה האחרונה. כמו כן, באופן חשוד הפלמינגו השחור מקפריסין נעלם ימים לאחר שנמצא בפארק הצפרות באילת", הוא מפרט.

"נוצות הפלמינגו משתנות בתקופת חייו הראשונה מאפור לבנבן לוורוד המוכר, בדרך כלל תוך ארבע שנים. אם מדובר אכן באותו הפרט שחזר, הוא כבר יישאר שחור כפי שהוא היום עד סוף ימיו".

black flamingo israel

(צילום: חיים דוד צלמים אילת)

בחברת "מלח הארץ" שמחו לקבל את פניו של האורח המיוחד, וציינו כי החברה מנהלת בבריכות המלח באילת ובעתלית פרויקט שימור רב שנים במטרה לקיים סביבה מוגנת עבור עופות המים, בהם הפלמינגו ושחפיות הים בעתלית. "בשיתוף ארגוני שמירת הטבע ומתנדבים מתקיימת באזור בריכות המלח פעילות הגנה על הצפרות והטבע כחלק משגרת העבודה", אמרו בחברה.

"לטובת שימור והגנה על עופות המים הקימה החברה מצפורים ואיים מלאכותיים המהווים אזורי קינון בטוחים, והיא אף תומכת במחקרים ובמעקב באמצעות טיבוע והצבת מצלמת תצפית באזורי הקינון. סביבה מוגנת זו שמקיימת 'מלח הארץ' מושכת אליה גם את להקת הפלמינגו היפהפייה השוכנת באופן קבוע בבריכות המלח באילת, שאליה הצטרף בימים האחרונים הפלמינגו השחור הנדיר".

כמה זמן ישהה הפלמינגו בישראל? וייס הביע תקווה כי "לפחות שנתיים, כמו בפעם הקודמת. הוא אטרקציה אמיתית. השמועה הפריחה כנפיים והמוני אילתים ותיירים כבר הספיקו לצפות בו. הוא נראה מרוצה", הוא מסכם. "למרות זאת, סביר שירצה להתקדם בחיים ולהקים יום אחד משפחה, ואת זה הפלמינגו עושים בטורקיה. אז למי שעוד רוצה לצפות בפלא השחור, סיכוי סביר שהוא יהיה איתנו עד האביב".

 

בריכות המלח שלנו מעניקות חיים למגוון עשיר של עופות מים. הבריכות שלנו מפיקות מלח איכותי המתבסס על אנרגיית השמש והרוח‎.

בבריכות שלנו קיימת סביבה אקולוגית ייחודית המושכת אלפי עופות כמו שחפיות, חופמים, פלמינגו ועוד מינים רבים אשר אימצו את הבריכות כמקום קבע לקינון ורבייה.

אנחנו במלח הארץ מבינים זאת, מקפידים לשמור את אזור הבריכות כשמורת טבע ירוקה ומקיימים בשיתוף הארגונים הירוקים ומתנדבים, פעילות הגנה על הצפרות והטבע כחלק משגרת העבודה.

לטובת עופות המים הקמנו מצפורים ואזורי קינון בטוחים ואנו מקיימים מעקב באמצעות טיבוע והצבת מצלמות באזורי הקינון.

מתוך הכתבה של ארז ארליכמן שפורסמה באתר Ynet – לכתבה המלאה

דילוג לתוכן